Eastern Idaho’s No. 1 source for prep sports

Basketball

2017

Girls Player of the Year: Jenna Abbott, Teton
Boys Player of the Year: Jaxon Edelmayer, Madison
Girls Coach of the Year: Damien Smith, Ririe
Boys Coach of the Year: Shawn Freeman, Sugar-Salem
Girls All-Area team
Boys All-Area Team
Girls All-conference selections
Boys All-conference selections

2016

Girls Player of the Year: Lindsay Cook, Hillcrest
Boys Player of the Year: Mckay Mangeris, Hillcrest
Girls Coach of the Year: Gary Skidmore, West Jefferson
Boys Coach of the Year: Scott Adams, Firth
Girls All-Area team
Boys All-Area team
Girls All-conference selections
Boys All-conference selections

2015

Girls Player of the Year: Sicilee Williams, Ririe
Boys Player of the Year: Telly Davenport, Bonneville
Girls Coach of the Year: Crystal Dayley, Sugar-Salem
Boys Coach of the Year: Ryon Pope, South Fremont
Girls All-Area team
Boys All-Area team
Girls All-conference selections
Boys All-conference selections

2014

Girls Player of the Year: Tilar Clark, Skyline
Boys Player of the Year: Jared Stutzman, Bonneville
Girls Coach of the Year: Sharla Cook, Firth
Boys Coach of the Year: Scott Adams, Firth
Girls All-Area team
Boys All-Area team
Girls All-conference selections
Boys All-conference selections

2013

Girls Player of the Year: Korbin Traughber, Butte County
Boys Player of the Year: McKay Cannon, Shelley
Girls Coach of the Year: Ben Lenz, North Fremont
Boys Coach of the Year: Justin Jones, Rigby
Girls All-Area team
Boys All-Area team
Girls All-conference selections
Boys All-conference selections

2012

Girls Player of the Year: Jane Hansen, Madison
Boys Player of the Year: Kamen McCullough, Rigby
Girls Coach of the Year: Jesse Lettington, Butte County
Boys Coach of the Year: Justin Jones, Rigby
Girls All-Area team
Boys All-Area team
Girls All-conference selections
Boys All-conference selections

2011

Girls Player of the Year: Tiffany McDonald, West Jefferson
Boys Player of the Year: Ryker Pierce, Madison
Girls Coach of the Year: Todd Jensen, Sugar-Salem
Boys Coach of the Year: Bill Hawkins, Madison
Girls All-Area team
Boys All-Area team
Girls All-conference selections
Boys All-conference selections

2010

Girls Player of the Year: Sofia Hepworth, Sugar-Salem
Boys Player of the Year: Josh Fuller, Madison
Girls Coach of the Year: Jessica Shanafelt, West Jefferson
Boys Coach of the Year: Scott Adams, Firth
Girls All-Area team
Boys All-Area team
Girls All-conference selections
Boys All-conference selections

2009

Girls Player of the Year: Laurel Kearsley, Teton
Boys Player of the Year: Jordan Bjornberg, Blackfoot
Girls Coach of the Year: Jessica Shanafelt, West Jefferson
Boys Coach of the Year: Scott Adams, Firth
Girls All-Area team
Boys All-Area team
Girls All-conference selections
Boys All-conference selections

2008

Girls Player of the Year: Jaclyn Hone, Shelley
Boys Player of the Year: Tanner Higham, Shelley
Girls Coach of the Year: Ryan Harrigfeld, Bonneville
Boys Coach of the Year: Scott Adams, Firth
Girls All-Area team
Boys All-Area team
Girls All-conference selections
Boys All-conference selections

2007

Girls Player of the Year: Raimee Beck, Blackfoot
Boys Player of the Year: Blake Skidmore, West Jefferson
Girls Coach of the Year: Todd Jensen, Sugar-Salem
Boys Coach of the Year: Dave Hadley, Shelley
Girls All-Area Team
Boys All-Area Team
Girls All-Conference selections
Boys All-Conference selections

2006

Girls Player of the Year: Kati Isham, Butte County
Boys Player of the Year: Dustin Elliott, Hillcrest
Girls Coach of the Year: Jason Hansen, Butte County
Boys Coach of the Year: Gerald Humpherys, Blackfoot
Girls All-Area Team
Boys All-Area Team
Girls All-Conference selections
Boys All-Conference selections

Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 6 other subscribers