Eastern Idaho’s No. 1 source for prep sports

Hillcrest’s Omotowa wins 5A girls 100; 5A/4A state track day 2 recap

Hillcrest High School junior Araoluwa Omotowa can now claim the title of fastest girl in Idaho.

Omotowa beat a strong field of sprinters in the girls 100-meter dash during Saturday’s 5A state track and field championships at Dona Larsen Park in Boise, winning with a 2017 classification-best time of 12.26.

She followed that by taking third in the 200; she swept the 100 and 200 at last week’s District 5-6 championship meet.

Omotowa was one of four local athletes/teams to win gold during 5A state meet action Saturday.

Bonneville’s Coen Haroldsen, who scratched from Friday’s 3,200, won the 1,600 in a time of 4:20.73 and added an eighth-place finish in the 800. Freshman teammate Stetson Moss added to a strong state meet debut by finishing fourth in the 1,600.

Rigby claimed one individual title Saturday when Randee Smith won the discus with a throw of 135 feet. Teammate Sarrah Hoopes placed eighth in the event.

Madison’s Rayven Nealey added to the gold haul, winning the triple jump with a leap of 38 feet. Rigby added two top-8 finishers, with Olivia Gneiting taking second and Kaylee Gneting claiming eighth.

The Hillcrest 4×100 relay team also won a title, topping the field with a time of 43.08. The Knights also took third in the 4×200 and seventh in the 4×400.

Other area boys finishing in the top 8 were:
• Rigby’s Kaden Hall, third in the high jump
• Bonneville’s Kevin Ker, fourth in the 110 hurdles and eighth in the 300 hurdles
• Rigby’s Zach Hendricks, fourth in the discus
• Rigby’s Mitchell Myler, sixth in the 110 hurdles
• Rigby’s Clayson Cook, seventh in the 200
• Hillcrest’s Cameron Rusch, eighth in the 100
• Bonneville’s Christian Williams, eighth in the discus
• Madison’s Matt Butler, eighth in the high jump

Other area girls finishing in the top 8 were:
• Rigby’s Brooklyn Taylor, second in the 100 hurdles
• Hillcrest’s Lazai Koontz, third in the 300 hurdles
• Rigby’s Olivia Gneiting was third in the high jump
• Madison’s Hannah Bolingbroke, fourth in the 100 hurdles and fourth in the 300 hurdles
• Madison’s Kayla Horne, sixth in the 200
• Rigby’s Aubrey Scott, seventh in the 100
• Rigby’s Taiylor Bybee was seventh in the high jump
• Madison was second in the 4×100 relay, seventh in the 4×200 and 4×400; Hillcrest was sixth in the 4×100, eighth in the 4×200 and eighth in the 4×400

Mountain View rolled to the girls team title with 146.75 points. Rocky Mountain was second with 86.5. Madison had a solid sixth-place finish with 51 points to lead the area’s girls teams. Rigby was seventh with 45.75 points and Hillcrest was ninth with 27.

Rocky Mountain claimed the boys team title with 96 points while Capital was second with 74. Rigby was the top local boys team, finishing eighth with 32 points. Bonneville was 12th with 26 points, Hillcrest was 13th with 24 points and Madison was 18th with 11 points.

Class 4A

Skyline High School’s Daniel Helsley left no doubt that he’s the best 4A thrower in Idaho.

The junior, who was a key member of the Grizzlies’ state champion football team, claimed his second title in as many days Saturday when he uncorked a push of 60 feet, 11.5 inches to win the 4A shot put title at Dona Larson Park. Helsley won the discus with a throw of 172-4 on Friday.

Blackfoot junior Derek Thomas claimed the only other District 6 boys gold medal Saturday, winning the 800 in 1:57.31.

Blackfoot’s Michelle Pratt capped a dominating senior season by setting a state record of 2:11.47 en route to winning the 800 and claiming the 1,600 in 5:00.70. Pratt won the 4A state cross-country title in the fall.

Other area boys finishing in the top 8 were:
• Idaho Falls’ Zack Erickson, fourth in the 800 and fifth in the 1,600
• Blackfoot’s Cade Ricks, fifth in the pole vault
• Skyline’s Spencer Harding, fourth in the long jump
• Idaho Falls, fifth in the 4×200
• Skyline’s Ryan Barna, fourth in the 1,600
• Skyline’s Miles Cook, eighth in the 200
• Blackfoot, seventh in the 4×400
• Skyline, eighth in the 4×400

Other area girls finishing in the top 8 were:
• Idaho Falls’ Virginia Nielsen, second in the 800
• Idaho Falls’ Laurel Taylor, third in the 100 and sixth in the 200
• Idaho Falls, third in the 4×200
• Blackfoot, fourth in the 4×400
• Skyline’s Kaybrea Ray, fifth in the shot put
• Skyline’s Macy Olson, sixth in the 300 hurdles and seventh in the 100 hurdles
• Skyline’s Breanne Hermann, seventh in the 400
• Idaho Falls’ Sparkle Watts, eighth in the long jump

Bishop Kelly claimed both team titles.

The Knights boys won with 102; Twin Falls was second with 78. Skyline led area teams in seventh with 41 points, while Blackfoot was 10th with 24 and Idaho Falls was 12th with 22.

The BK girls piled up 136.5 points, well ahead of second-place Twin Falls with 71. Blackfoot led District 6 teams in sixth with 37 points, Idaho Falls was seventh with 35.5 and Skyline was 14th with 22.

CLASS 5A

At Dona Larsen Park, Boise

Boys

Team scores: 1. Rocky Mountain 96; 2. Capital 74; 3. Mountain View 59; 3. Eagle 59; 5. Coeur d’Alene 55; 6. Lewiston 39; 7. Borah 36; 8. Timberline (Boise) 32; 8. Rigby 32; 10. Lake City 31; 10. Boise 31; 12. Bonneville 26; 13. Hillcrest 24; 14. Post Falls 22; 15. Meridian 20; 16. Columbia 19; 17. Centennial 15; 18. Madison 11; 19. Kuna 8; 20. Highland 6.

Individual results
100: 1, Carter Kuehl, Rocky Mountain, 10.66. 2, Austin Lane, Rocky Mountain, 10.84. 3, Pascal Anika, Meridian, 10.90. 4, Allamar Alexander, Columbia, 10.98. 5, Taylor Dawson, Coeur d’Alen, 11.00. 6, Magnus Hemingway, Mtn View, 11.04. 7, Jordan Heathcock, Mtn View, 11.04. 8, Cameron Rusch, Hillcrest, 11.18.

200: 1, Carter Kuehl, Rocky Mountain, 21.45. 2, Caleb Hardy, Mtn View, 21.70. 3, Parker Walton, Post Falls, 21.76. 4, Zac Magee, Coeur d’Alen, 22.07. 5, Austin Lane, Rocky Mountain, 22.32. 6, James Love, Eagle, 22.33. 7, Clayson Cook, Rigby, 22.33.

400: 1, Parker Walton, Post Falls, 48.33. 2, Alex Ayers, Lake City, 48.40. 3, Caleb Hardy, Mtn View, 48.67. 4, Zac Magee, Coeur d’Alen, 48.68. 5, James Love, Eagle, 49.47. 6, Toran Zimmerman, Timberline, 50.39. 7, Noah Rieth, Centennial, 51.21. 8, Gibson Greenlee, Borah, 52.06.

800: 1, Caleb Stamper, Timberline, 1:55.15. 2, Anthony Ghiorso, Rocky Mountain, 1:55.80. 3, Charles Paul, Mtn View, 1:57.10. 4, Chase Maxfield, Centennial, 1:57.54. 5, Austin Byrer, Lewiston, 1:57.65. 6, Calvin Freeman, Eagle, 1:58.68. 7, Sakti Woodbury, Lewiston, 1:59.54. 8, Coen Haroldsen, Bonneville, 1:59.58.

1600: 1, Coen Haroldsen, Bonneville, 4:20.73. 2, Austin Byrer, Lewiston, 4:20.79. 3, Evan Thieme, Rocky Mountain, 4:24.16. 4, Stetson Moss, Bonneville, 4:26.70. 5, Joey Perez, Lewiston, 4:27.78. 6, Russell Richardson, Kuna, 4:28.11. 7, Gavin Pollock, Rocky Mountain, 4:29.91. 8, Trevor Thomsen, Mtn View, 4:31.70.

110 Hurdles: 1, Zach Meyer, Rocky Mountain, 14.72. 2, Nate Burch, Coeur d’Alen, 14.79. 3, Britt Ipsen, Capital, 15.04. 4, Kevin Ker, Bonneville, 15.10. 5, Derek Toth, Mtn View, 15.26. 6, Mitchell Myler, Rigby, 15.40. 7, Jesse Bale, Columbia, 15.68. 8, Jacob Klemme, Capital, 15.79.

300 Hurdles: 1, Alex Ayers, Lake City, 38.27. 2, William Slattery, Boise, 38.94. 3, Oliver Munch, Boise, 39.87. 4, Dominic Slocum, Capital, 39.92. 5, Jesse Bale, Columbia, 40.18. 6, Ozzy Wexler, Lewiston, 40.24. 7, Derek Toth, Mtn View, 40.66. 8, Kevin Ker, Bonneville, 41.98.

4×100 Relay: 1, Hillcrest 43.08. 2, Eagle 43.34. 3, Lake City 43.92. 4, Meridian 44.09. 5, Capital 44.30.

4×200 Relay: 1, Mountain View 1:27.29*. 2, Eagle 1:28.55. 3, Hillcrest 1:28.84. 4, Madison 1:29.88. 5, Lake City 1:29.92. 6, Timberline 1:30.21. 7, Borah 1:30.48. 8, Post Falls 1:31.47.

4×400 Relay: 1, Timberline 3:21.88. 2, Columbia 3:22.67. 3, Borah 3:22.97. 4, Boise 3:24.11. 5, Eagle 3:26.24. 6, Lake City 3:27.30. 7, Hillcrest 3:30.04. 8, Highland 3:31.04.

Triple Jump: 1, Britt Ipsen, Capital, 47-02. 2, Samuel Gross, Centennial, 42-09. 3, Markel Quinney, Capital, 42-05. 4, Alec Bindner, Capital, 42-03.50. 5, Ilai Makaafi, Borah, 42-03. 6, Josh England, Mtn View, 41-07.50. 7, Jake Sturman, Kuna, 41-02.50. 8, Haiden Bybee, Rocky Mountain, 40-09.50.

Discus: 1, Grady Leonard, Coeur d’Alen, 182-05. 2, Alec Kuzmack, Eagle, 179-08. 3, Canyon Anderson, Eagle, 153-06. 4, Zach Hendricks, Rigby, 150-05. 5, Payton Dye, Capital, 149-10. 6, Matthew Hroma, Rocky Mountain, 148-11. 7, Dustin McLean, Lewiston, 147-07. 8, Christian Williams, Bonneville, 146-03.

High Jump: 1, Britt Ipsen, Capital, 6-08. 2, Jared Smythe, Mtn View, 6-02. 3, Kaden Hall, Rigby, 6-00. 4, Aiden O’Gara, Eagle, J6-00. 5, Lucas Greenlee, Borah, J6-00. 6, Tyler Trengove, Post Falls, J6-00. 7, Hunter Madsen, Madison, 5-10. 8, Matt Butler, Madison, J5-10.

Girls

Team scores: 1. Mountain View 146.75; 2. Rocky Mountain 86.50; 3. Eagle 66; 4. Boise 58; 5. Capital 52; 6. Madison 51; 7. Rigby 45.75; 8. Lake City 36; 9. Hillcrest 27; 10. Coeur d’Alene 26; 11. Borah 25; 12. Highland 20.75; 13. Post Falls 18.50; 14. Timberline (Boise) 17; 15. Kuna 13. 75; 16. Meridian 6; 17. Centennial 4; 18. Lewiston 2.

Individual results
100: 1, Araoluwa Omotowa, Hillcrest, 12.26. 2, Asha Byrd, Mtn View, 12.26. 3, Bailey Boerner, Rocky Mountain, 12.47. 4, Tristin Bowens, Capital, 12.49. 5, Dena Shaffstall-Lassos, Rocky Mountain, 12.54. 6, Taryn Horvath, Coeur d’Alen, 12.66. 7, Aubrey Scott, Rigby, 12.67. 8, Laurell Fink, Mtn View, 12.72.

200: 1, Bailey Boerner, Rocky Mountain, 24.97. 2, Asha Byrd, Mtn View, 25.19. 3, Araoluwa Omotowa, Hillcrest, 25.46. 4, Tristin Bowens, Capital, 25.51. 5, Taryn Horvath, Coeur d’Alen, 25.64. 6, Kayla Horne, Madison, 25.74. 7, Jordyn Johnson, Mtn View, 26.01. 8, Dena Shaffstall-Lassos, Rocky Mountain, 26.15.

400: 1, Autumn Kidd, Kuna, 57.33. 2, Brooklyn Bingham, Eagle, 57.36. 3, Lizza Wallace, Mtn View, 57.42. 4, Jordyn Johnson, Mtn View, 58.48. 5, Courtney Payne, Eagle, 58.76. 6, Aimee Peery, Eagle, 59.12. 7, Loren Cantrill, Rocky Mountain, 59.62. 8, Kiana Corpus, Borah, 1:00.27.

800: 1, Makenna Schuler, Mtn View, 2:13.31. 2, Faith Dilmore, Rocky Mountain, 2:15.78. 3, McKenna Emerson, Eagle, 2:16.60. 4, Lexy Halladay, Mtn View, 2:17.15. 5, Presley Roldan, Timberline, 2:17.24. 6, Grace Crookham-Guy, Boise, 2:18.48. 7, Maggie Liebich, Boise, 2:20.83. 8, Julia LaMar, Eagle, 2:20.92.

1600: 1, Lexy Halladay, Mtn View, 4:52.51*. 2, Dania Holmberg, Eagle, 4:59.03. 3, Eve Jensen, Boise, 4:59.50. 4, Payton Fratusco, Rocky Mountain, 4:59.64. 5, Maggie Liebich, Boise, 5:01.02. 6, Kortlyn Lowry, Mtn View, 5:09.29. 7, Robyn Reeder, Capital, 5:09.94. 8, Caitlin Conway, Coeur d’Alen, 5:11.71.

100 Hurdles: 1, Emma Cole, Capital, 14.80. 2, Brooklyn Taylor, Rigby, 15.54. 3, Macie Nelson, Borah, 15.56. 4, Hannah Bolingbroke, Madison, 15.75. 5, Linden Carter, Boise, 15.95. 6, Kinsey Freeman, Lake City, 16.00. 7, Ashley Dahl, Lewiston, 16.20. 8, Melanie Marquis, Mtn View, 16.81.

300 Hurdles: 1, Melanie Marquis, Mtn View, 44.82. 2, Julia Nixon, Boise, 46.23. 3, Lazai Koontz, Hillcrest, 46.29. 4, Hannah Bolingbroke, Madison, 46.29. 5, Caitlin Lanterman, Mtn View, 46.64. 6, Emma Cole, Capital, 46.78. 7, Adrienne Gulley, Centennial, 47.28. 8, Brooke McClurkin, Coeur d’Alen, 48.11.

4×100 Relay: 1, Mountain View 48.09*. 2, Madison 48.51. 3, Rocky Mountain 48.66. 4, Eagle 49.62. 5, Coeur d’Alene 49.77. 6, Hillcrest 49.90. 7, Centennial 50.05. 8, Boise 50.29.

4×200 Relay: 1, Mountain View 1:41.13*. 2, Coeur d’Alene 1:42.13. 3, Rocky Mountain 1:42.43. 4, Borah 1:43.70. 5, Eagle 1:43.99. 6, Lake City 1:45.35. 7, Madison 1:46.02. 8, Hillcrest 1:48.52.

4×400 Relay: 1, Mountain View 3:58.33. 2, Eagle 3:58.44. 3, Borah 3:59.85. 4, Coeur d’Alene 4:04.22. 5, Rocky Mountain 4:04.28. 6, Timberline 4:08.30. 7, Madison 4:09.57. 8, Hillcrest 4:12.16.
Triple Jump: 1, Rayven Nealey, Madison, 38-00. 2, Olivia Gneiting, Rigby, 36-00. 3, Erin Adams, Capital, 35-05.50. 4, Tristin Bowens, Capital, 35-01. 5, Madison Gillespie, Highland, 34-09.25. 6, Nicole Gieser, Rocky Mountain, 34-08.25. 7, Autumn Kidd, Kuna, 34-04.50. 8, Kaylee Gneiting, Rigby, 34-03.

High Jump: 1, Melody Kempton, Post Falls, 5-08. 2, Tori Sloan, Mtn View, 5-06. 3, Olivia Gneiting, Rigby, J5-06. 4, Taylor Elliott, Eagle, 5-02. 5, Zoe Johnson, Eagle, J5-02. 6, Linden Carter, Boise, J5-02. 7, Taiylor Bybee, Rigby, 5-00. 7, Hallie Austin, Highland, 5-00. 7, Meghan Holloman, Kuna, 5-00. 7, Laurell Fink, Mtn View, 5-00.

Discus: 1, Randee Smith, Rigby, 135-00. 2, Keara Simpson, Lake City, 134-11. 3, Jocie Osika, Lake City, 127-08. 4, Jody Toki, Highland, 123-07. 5, Megan Nate, Rocky Mountain, 119-08. 6, Jessa Saum, Timberline, 118-11. 7, Mykala Weremecki, Borah, 118-10. 8, Sarrah Hoopes, Rigby, J118-10.

CLASS 4A

At Dona Larsen Park, Boise

Boys

Team scores: 1. Bishop Kelly 102; 2. Twin Falls 78; 3. Skyview 67.5; 4. Canyon Ridge 49; 5. Moscow 48; 6. Ridgevue 43; 7. Skyline 41; 8. Pocatello 33; 9. Caldwell 31; 10. Blackfoot 24; 11. Preston 23; 12. Idaho Falls 22; 13. Emmett 21.5; 14. Middleton 19; 15. Minico 18; T16. Vallivue 16; T16. Sandpoint 16; 18. Century 15; 19. Mountain Home 11; 20. Wood River 9; 21. Lakeland 7; T22. Burley 3; T22. Jerome 22

Individual results
100: 1, Muamer Mujic, Twin Falls, 10.79. 2, Khalil Forehand, Bishop Kelly, 10.85. 3, Connor Lofthus, Skyview, 11.00. 4, Cameron Foley, Bishop Kelly, 11.05. 5, Corey Wockenfuss, Skyview, 11.21. 6, Tychicus Schneider, Twin Falls, 11.26. 7, Preston Meyerhoeffer, Twin Falls, 11.28. 8, Bailey Hiebert, Canyon Ridge, 11.51.

200: 1, Muamer Mujic, Twin Falls, 21.98. 2, Kade Linder, Ridgevue, 22.20. 3, Connor Lofthus, Skyview, 22.33. 4, Khalil Forehand, Bishop Kelly, 22.40. 5, Mitchel Grimm, Minico, 22.80. 6, Kyle Pierce, Skyview, 22.96. 7, Luc Overton, Emmett, 23.10. 8, Miles Cook, Skyline, 23.30.

400: 1, Kade Linder, Ridgevue, 49.05*. 2, Abdelgadir Mohamed, Canyon Ridge, 49.36. 3, Kyle Pierce, Skyview, 50.18. 4, Taylor Koth, Wood River, 50.28. 5, Markos Huerta, Century, 50.59. 6, Kyler Burbank, Preston, 51.05. 7, Jaden Wright, Mtn Home, 51.87.

800: 1, Derek Thomas, Blackfoot, 1:57.31. 2, Kyler Waddell, Ridgevue, 1:58.34. 3, Josh Corgatelli, Moscow, 1:59.43. 4, Zach Erikson, Idaho Falls, 2:00.21. 5, Cooper Haney, Lakeland, 2:00.64. 6, Trajan Holtzen, Canyon Ridge, 2:00.80. 7, Mohammed Mansour, Moscow, 2:00.83. 8, Tucker Fenton, Preston, 2:01.59.

1,600: 1, Josh Corgatelli, Moscow, 4:18.85. 2, Nicholas Russell, Bishop Kelly, 4:18.88. 3, Vincent Groner, Vallivue, 4:22.03. 4, Ryan Barna, Skyline, 4:23.19. 5, Zach Erikson, Idaho Falls, 4:25.84. 6, Cache Traveller, Twin Falls, 4:26.47. 7, Guillermo Fregoso, Twin Falls, 4:29.33. 8, Cooper Haney, Lakeland, 4:30.19.

110 hurdles: 1, Alex Pagan, Bishop Kelly, 15.05. 2, Andrew Graviet, Skyview, 15.07. 3, Nate Griswold, Caldwell, 15.09. 4, Wyatt Owen, Minico, 15.34. 5, Reece Robinett, Middleton, 15.57. 6, Reed Lindsey, Bishop Kelly, 15.65. 7, Grant Bjornn, Twin Falls, 15.78. 8, Gage King, Canyon Ridge, 25.00.

300 hurdles: 1, Alex Pagan, Bishop Kelly, 39.07. 2, Wyatt Owen, Minico, 40.11. 3, Grant Bjornn, Twin Falls, 40.71. 4, Kendrik Caldwell, Ridgevue, 40.79. 5, Kenneth Pratt, Wood River, 40.91. 6, Cyril Mahlke, Twin Falls, 40.98. 7, Jace Rodgers, Middleton, 41.85. 8, Andrew Iverson, Preston, 42.03.

4×100 relay: 1, Twin Falls 42.33*. 2, Bishop Kelly 42.65. 3, Skyview 43.48. 4, Preston 43.93. 5, Pocatello 44.17. 6, Sandpoint 44.28. 7, Ridgevue 44.50. 8, Jerome 44.67.

4×200 relay: 1, Twin Falls 1:28.28. 2, Skyview 1:28.34. 3, Pocatello 1:32.32. 4, Sandpoint 1:32.73. 5, Idaho Falls 1:33.04. 6, Vallivue 1:33.12. 7, Canyon Ridge 1:33.92.

4×400 relay: 1, Skyview 3:24.97. 2, Canyon Ridge 3:26.32. 3, Ridgevue 3:26.54. 4, Bishop Kelly 3:30.35. 5, Moscow 3:31.65. 6, Twin Falls 3:31.94. 7, Blackfoot 3:34.58. 8, Skyline 3:34.85.

Shot put: 1, Daniel Helsley, Skyline, 60-11.5. 2, Josh Mertz, Middleton, 55-2. 3, Adam Nebel, Skyview, 50-11. 4, Brayden Parker, Preston, 50-10. 5, Ben Hruby, Bishop Kelly, 50-8.5. 6, Coby Yates, Emmett, 49-4. 7, Daniel Cantrell, Bishop Kelly, 48-5. 8, Timothy Miller, Minico, 48-0.

Pole vault: 1, Darrian Walker, Emmett, 14-6. 2, Kelly Short, Preston, 14-0. 3, Cole Hooper, Sandpoint, 13-6. 4, Jaden Wright, Mtn. Home, 13-6. 5, Cade Ricks, Blackfoot, 13-0. 6, Brendan Redd, Skyview, 13-0. 6, Kimball Helms, Emmett, 13-0. 8, Cameron Preston, Ridgevue, 12-6.

Long jump: 1, Jayson Gray, Moscow, 21-11.75. 2, Nate Griswold, Caldwell, 21-4.75. 3, Vince Sengelmann, Bishop Kelly, 21-3.75. 4, Spencer Harding, Skyline, 20-11.5. 5, Brock Snow, Pocatello, 20-11. 6, Jesus Cardenas, Burley, 20-9.25. 7, Raoul Johnson, Bishop Kelly, 20-8. 8, Reese Asson, Twin Falls, 20-6.

Girls

Team scores: 1. Bishop Kelly 136.5; 2. Twin Falls 71; 3. Skyview 39.5; 4. Pocatello 39; T5. Ridgevue 37; T5. Blackfoot 37; 7. Idaho Falls 35.5; 8. Middleton 34; 9. Emmett 33.5; 10. Wood River 28; 11. Caldwell 36; 12. Moscow 25; 13. Preston 24; 14. Skyline 22; 15. Century 21; T16. Sandpoint 18; T16. Minico 18; 18. Mountain Home 15.5; 19. Lakeland 15; 20. Vallivue 14; 21. Burley 6; 22. Canyon Ridge 4.5; 23. Jerome 2

Individual results
100: 1, Rebecca Troescher, Bishop Kelly, 12.48. 2, Payton Kirtley, Bishop Kelly, 12.58. 3, Laurel Taylor, Idaho Falls, 12.66. 4, Madison Glascock, Twin Falls, 12.69. 5, Michelle Mason, Wood River, 12.79. 6, Jillian Mael, Lakeland, 12.94. 7, Madi Carson, Ridgevue, 13.09. 8, Jazmin Stockton, Sandpoint, 13.34.

200: 1, Taylia Stimpson, Minico, 25.16. 2, Kate Wray, Moscow, 25.39. 3, Rebecca Troescher, Bishop Kelly, 25.45. 4, Chloe Barylski, Ridgevue, 25.49. 5, Harlee Hales, Pocatello, 25.50. 6, Laurel Taylor, Idaho Falls, 25.68. 7, Madison Glascock, Twin Falls, 25.92. 8, Jillian Mael, Lakeland, 25.96.

400: 1, Harlee Hales, Pocatello, 56.30. 2, Ashley Hutchinson, Twin Falls, 57.79. 3, Taylia Stimpson, Minico, 58.52. 4, Chloe Barylski, Ridgevue, 58.89. 5, Lauren Elwer, Bishop Kelly, 59.10. 6, Sena Stillman, Bishop Kelly, 59.54. 7, Breanne Herrmann, Skyline, 59.81. 8, Jillian Mael, Lakeland, 1:00.12.

800: 1, Michelle Pratt, Blackfoot, 2:11.47*. 2, Virginia Nielsen, Idaho Falls, 2:14.44. 3, Hannah Davidson, Sandpoint, 2:18.10. 4, Gemma LaVergne, Emmett, 2:19.21. 5, Danielle Van Lith, Ridgevue, 2:19.29. 6, Ali Shumway, Preston, 2:19.91. 7, Kami Withers, Twin Falls, 2:21.38. 8, Rachel Leavitt, Jerome, 2:22.40.

1,600: 1, Michelle Pratt, Blackfoot, 5:00.70. 2, Gemma LaVergne, Emmett, 5:11.31. 3, Katherine Ruck, Moscow, 5:12.86. 4, Burkleigh Yost, Century, 5:13.50. 5, Billie Hatch, Preston, 5:14.64. 6, Haley Schaeffer, Twin Falls, 5:15.19. 7, Tatum Seastrand, Bishop Kelly, 5:17.88. 8, Katherine Kaul, Sandpoint, 5:18.12.

100 hurdles: 1, Lindsey Schmidt, Bishop Kelly, 14.92. 2, Madilyn Zink, Century, 15.15. 3, Carlee Heindel, Middleton, 15.34. 4, Brianna Starley, Twin Falls, 15.46. 5, Channing Albertson, Skyview, 15.48. 6, Amaia Van Tol, Bishop Kelly, 15.53. 7, Macy Olson, Skyline, 15.95. 8, Tauna Kirk, Lakeland, 16.13.

300 hurdles: 1, Carlee Heindel, Middleton, 44.39. 2, Madilyn Zink, Century, 45.80. 3, Lauren Elwer, Bishop Kelly, 46.34. 4, Brianna Starley, Twin Falls, 46.84. 5, Breanne Herrmann, Skyline, 47.06. 6, Macy Olson, Skyline, 47.23. 7, Rachel Johnson, Mtn Home, 47.44. 8, Ashlee Henderson, Pocatello, 48.0.

4×100 relay: 1, Bishop Kelly 49.26. 2, Middleton 50.23. 3, Wood River 50.26. 4, Twin Falls 51.16. 5, Pocatello 51.47. 6, Sandpoint 51.79. 7, Caldwell 51.90. 8, Preston 52.18.

4×200 relay: 1, Bishop Kelly 1:44.02. 2, Twin Falls 1:44.69. 3, Idaho Falls 1:44.99. 4, Middleton 1:46.29. 5, Skyview 1:46.50. 6, Preston 1:47.07. 7, Sandpoint 1:49.08. 8, Canyon Ridge 1:50.20.

4×400 relay: 1, Pocatello 4:00.18. 2, Twin Falls 4:01.89. 3, Bishop Kelly 4:05.36. 4, Blackfoot 4:09.57. 5, Skyview 4:14.34. 6, Ridgevue 4:14.78. 7, Wood River 4:14.90. 8, Moscow 4:17.13.

Pole vault: 1, Auby Barr, Skyview, 11-0. 2, Madi Carson, Ridgevue, 10-6. 3, Aly Tekippe, Bishop Kelly, 10-6. 4, Maura Kido, Skyview, 9-6. 5, Rachel Johnson, Mtn. Home, 9-0. 5, Ariana Mckinnon, Canyon Ridge, 9-0. 7, Taylor Crawford, Bishop Kelly, 9-0. 7, Sage Probst, Emmett, 9-0.

Shot put: 1, Lita Forse, Caldwell, 42-4. 2, Shacole Hughes, Vallivue, 38-11. 3, Alyssa Wheeler, Caldwell, 38-3.5. 4, Lillie Smith, Emmett, 37-7.5. 5, Kaybrea Ray, Skyline, 36-6.5. 6, Carmen Breen, Ridgevue, 36-2. 7, Saige Atkinson, Preston, 35-06.75. 8, Jordan Hill, Jerome, 35-4.75.

Long jump: 1, Lindsey Schmidt, Bishop Kelly, 17-10. 2, Aly Tekippe, Bishop Kelly, 17-8. 3, Savannah Searle, Burley, 16-5.75. 4, Sidnee Naerebout, Twin Falls, 16-2. 5, Madi Carson, Ridgevue, 15-9. 6, Maddie Morgan, Sandpoint, 15-8. 7, Megan VanEvery, Minico, 15-5.25. 8, Sparkle Watts, Idaho Falls, 15-4.75.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Subscribe to Blog via Email

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 4 other subscribers